Články ze světa zvuku

Re-mastering

12.09.2023

Re-mastering je všeobecně známý termín z hudebního i filmového průmyslu, který zřejmě každý alespoň jednou zaslechl. O co přesně tedy v kontextu hudby jde?

Každý nahrávací software je vybaven nejrůznějšími měřiči, ale časomíru by leckdo nečekal. Pojďme si říct k čemu a pro koho může být užitečná.

Zobrazení slotů pro zařízení v mixovacím okně je standard většiny nahrávacích softwarů. Ableton Live tuto vymoženost nabízí pouze ve formě Easter Eggu.

Slyšet, co se děje uvnitř limiteru je nejen snadné, ale i přínosné a navíc k tomu není potřeba žádný další speciální plugin.

Limitace

09.03.2023

Zesílení signálu je hlavní a současně poslední krok masteringu, který dělá hudbu hlasitější a chtělo by se říct i lepší, protože tak to lidské ucho vnímá.

Headroom

08.02.2023

Hudbu definuje nejen prostor mezi notami, ale i ten nad nimi, kterému se odborně říká headroom a doprovází skladbu od prvotního náběru zvuku až po finální mastering.

Třetí a poslední část této minisérie o masteringu uzavřeme rozborem distribučních formátů a několika doplňujícími myšlenkami k tématu.

Mastering je téma plodné na obsah, proto padlo rozhodnutí věnovat se distribučním formátům v samostatné třetí části a zde se zaměřit výhradně na pracovní postup.