Otázky a odpovědi

Termíny?

V současné době provozuji studio na bázi vedlejší činnosti, proto není v mých možnostech vyhovět urgetním termínům. U zakázky běžného rozsahu se doba zpracování pohybuje mezi 1 až 2 týdny. Upřesním v závislosti na aktuálním vytížení a posouzení náročnosti zpracování.

Stem-mastering?

Jedná se o metodu masteringu z více než jedné stereofonní stopy. Umožňuje větší kontrolu nad zvukem a dodatečné vyvážení mixu. Metoda je vhodná tam, kde vzniká pochybnost o kvalitě mixu, ve kterém zpětně není možné provádět opravy.

Služby?

Mix a mastering hudebních nahrávek. Rád se zúčastním i filmové nebo rozhlasové tvorby, kde mohu pomoci s postprodukcí zvukové složky audiovizuálního díla, mluveného slova či zvukových efektů.

Revize?

Cena zakázky automaticky obsahuje až 3 revize.

Referenční skladba?

Jedná se o skladbu jiného interpreta, žánrově příbuznou vaší vlastní tvorbě, k jejímuž zvuku se chcete přiblížit. Slouží jako předloha ke směřování charakteru zvuku vaší nahrávky.

Předání audio stop?

Výměna dat probíhá skrze vhodné cloudové úložiště. Prosím, abyste sdíleli pouze finální a přehledně uspořádané stopy určené ke zpracování.

Poptávka?

V poptávce uveďte své jméno a příjmení, kontaktní údaje (e-mail, telefon) a informace o nahrávce. Potřebuji znát jméno interpreta, název alba, žánr, seznam skladeb a celkovou stopáž. Vhod přijde i ukázka nahrávky, hrubý mix/master a referenční skladba. Připojte informace o tempu, formátu audio stop a své požadavky ke zpracování včetně termínu. Pro kontext uveďte, zda se jedná o nahrávku ze zkušebny či studia. Můžete přidat i další podrobnosti o tom, jak se nahrávalo.

Platba?

Platba probíhá převodem na účet ve Fio bance nebo u služby PayPal. První polovina sjednané ceny se hradí předem jako nevratná záloha. Druhá polovina ceny bude uhrazena před odesláním schválené verze projektu. Schvalování probíhá na základě ukázek z hotového díla.

Parametry audio stop?

Vzorkovací frekvence 44.1 kHz nebo 48 kHz. Bitová hloubka 16-bit nebo 24-bit. Mějte jednotné parametry pro všechny stopy. Stopy musí být přehledně pojmenované a nesmí obsahovat klipování, limitaci a dithering. Zachovejte dostatečný headroom. Držte rozumné množství stop na skladbu (max. 24 stop).

Obraz disku DDP?

Na vyžádání dodám obraz disku pro výrobce Audio CD ve standardu DDP (Disk Description Protocol).

Nahrávání ve studiu?

Hudební produkcí ve smyslu pořízení záznamu a kreativního vedení při nahrávání se v současné době nezabývám. Studio je vybaveno k poskytování postprodukčních služeb v on-line prostředí.

Mastering pro LP?

V případě potřeby připravím speciální master pro vinyl. Fyzikální limity vinylu vyžadují jiné zpracování stop pro výrobu LP desky. Použití běžného masteru pro CD či streaming může vést k nežádoucímu zkreslení zvuku při přehrávání na gramofonu.

Mastering pro audiokazety?

Pro vydání na audiokazetě připravím master tak, aby vyhovoval parametrům zvoleného pásku (Ferric, Chrome nebo Metal).

Komu jsou služby určeny?

Smyslem mé činnosti není konkurence profesionálním studiím. Poskytuji dostupnou alternativu zejména pro umělce a kapely z nezávislé scény, kterým nabízím své znalosti a zkušenosti v oboru.

Kompletní postprodukce?

Společnému zpracování mixu a masteringu se nebráním, ale upřednostňuji odbavení pouze jednoho z procesů. Obecně platí, že zpracování každé etapy v režii jiného zvukaře bývá přínosné čerstvou sadou uší a nezaujatým pohledem na věc.

ISRC kód?

Registraci mezinárodního kódu zvukového záznamu u spol. Intergram, z.s. nezajišťuji.