Mastering a stem-mastering

05.09.2023

Co je co a k čemu je to dobré? Aneb krátké zamyšlení nad klasickou a novodobou metodou masteringu.


Mastering
Klasický mastering je metoda přípravy skladby k distribuci z jedné stereofonní stopy. Ve zkratce řečeno se jedná o zesílení signálu a s tím související vyvážení frekvenčního spektra a dynamiky. Zda se jedná o více technickou než-li uměleckou činnost je otázka k diskusi a záleží na osobním přístupu každého zvukaře. Zpracování přizpůsobujeme požadovanému distribučnímu formátu s cílem dosáhnout konstatní kvality při reprodukci na různých systémech. Chceme totiž, aby to dobře hrálo jak při použití běžné spotřební elektroniky, tak na kvalitním zařízení pro audiofily.

Stem-mastering
Díky současným možnostem lze mastering provádět i z více než jedné stereofonní audio stopy. V případě, že k masteringu skladby používáme dvě a více stereofonních stop, jedná se o tzv. stem-mastering (od slova stem, tj. stonek či kmen, resp. audio stopa). Jedná se o metodu, která umožňuje provést více přesněji cílených zásahů. Při vhodném rozložení exportu na jednotlivé skupiny nástrojů, zpěvů a ruchů je možné např. zpětně vyvážit poměry hlasitosti nebo vyřešit problémy s maskováním frekvencí.

Závěry
Přesto, že osobně jsem spíše tým mastering, je třeba vytknout před závorku, že platné jsou obě metody a použití záleží především na konkrétní situaci. Stem-mastering je hybrid mezi mixem a masteringem a nutí člověka řešit záležitosti mixu, o kterých při masteringu možná nechce rozhodovat (např. poměry hlasitosti). Pokud je objektivně vzato mix skladby nekvalitní, je vhodné stem-mastering použít. Může se jednat o zamlžené basové pásmo, nečitelnost některých nástrojů, zkreslování v důsledku neřízené dynamiky či chybné nastavení poměrů hlasitosti (nebo vše dohromady). Při masteringu z jedné stereostopy se podobné závady řeší obtížně. Za předpokladu, že jsou exporty stemů k dispozici, je vhodné po nich sáhnout. Pro dobře zpracovaný mix tato metoda nemusí být vhodná – může totiž svádět ke zbytečnému vylepšování. Snadno pak dojde k odchýlení se od původního uměleckého záměru daného mícháním dle referenční skladby. Mastering je totiž do značné míry uměním neviditelnosti, která slouží vizi autora.

Foto © Leo Wieling 2018

Widget is loading comments...