Workflow (3. část)

08.02.2024

Poslední díl minisérie s náloží tipů, jak podpořit workflow.


Presety

Uložená nastavení, kterými je vybavena většina profesionálních pluginů, jsou stejnou měrou užitečná jako zrádná. Pokud název presetu slibuje meaty kick, je možné poučit se o vhodném nastavení pro dosažení tučného kopáku. Zrada tkví ve skutečnosti, že nastavené hodnoty nebyly zvoleny pro náš konkrétní případ (tj. frekvence, dynamika a hlasitost) a je nutné je personalizovat. Stavět své schopnosti čistě na používání presetů by bylo krátkozraké, stejně jako přehlížet jejich výukovou hodnotu. Kromě využití továrních presetů máte možnost vytvářet a ukládat do knihovny své vlastní modifikace efektů a mít tak rychlý přístup k osvědčenému nastavení.

Ovládnutí efektů
Pochopení funkce jednotlivých efektů z hlediska nastavení parametrů a dopadů na zvuk je nezbytné pro jejich smysluplnou aplikaci. Ještě o něco důležitější je schopnost efekt slyšet. Klasicky v případě komprese, která je zejména v začátcích velice zrádná na poslech. Stejně tak při ekvalizaci, saturaci nebo excitaci je třeba poznat, co je málo a co naopak příliš. Je možné řídit se čísly z měřičů a držet se v mezích rozumných až konzervativních hodnot. Nicméně to pravé hudební vzrušení začíná až ve chvíli, kdy je člověk schopen nedávkovat efekt okem, ale uchem a najít sweetspot těsně před hranou degradace zvuku.

Referenční skladba
Smyslem referenční skladby je mít při míchání a masteringu předlohu, na kterou je spolehnutí. Budování katalogu referenčních skladeb napříč žánry je dobrý nápad, který nelze nedoporučit. Za účelem referenčího poslechu používáme profesionálně produkovanou skladbu s dobrým frekvenčním a dynamickým vyvážením, jejímž kvalitám se snažíme přiblížit. Přepínání mezi rozpracovaným projektem a referenční skladbou působí jako reset uší, který jasně ukazuje, kudy dál. To vede k urychlení pracovního procesu a větší jistotě při rozhodování o vývoji zvuku.

Akustika prostředí
Problém s akustikou místnosti odpadá při poslechu do sluchátek. Teoreticky je možné používat k práci se zvukem pouze sluchátka. Výhodou je věrné podání basů, nevýhodou zkreslení dojmu z šířky sterea. Vyřešení problémů, které místnost do reprodukce v poslechové místnosti vnáší, je z hlediska workflow důležité proto, že během postprodukce odpadne obava o věrnost poslechu ve studiu i mimo něj. To přirozeně vede k jistějším a rychlejším výsledkům.

Aktualizace
Vzhledem k rychlosti vývoje výpočetní techniky a případné nestability, kterou aktualizace aktualizací občas zavlečou do systému je na zvážení – pokud člověk má tu možnost – udělat ze svého počítače jednoúčelové zařízení zcela odpojené od internetu. Myšlenka je jednoduchá: vyladit PC do stavu, kdy obsahuje to, co potřebuji, a vše hladce funguje, pak se odpojit od aktualizací a vytěžit sestavu do maxima (tj. dokud bude stroj schopen provozu). Jakkoli to zní nepravděpodobně, jedná se o vcelku běžnou praxi, jejímž smyslem je eliminovat poruchovost systému a SW. Není od věci mít i druhý počítač, udržovaný up-to-date, a mít tak prst na tepu doby, protože neustále vzniká spousta nového softwaru s potenciálem zjednodušení práce. U takto udržovaného stroje samozřejmě rychleji dochází k morálnímu zastarání vlivem stoupajících nároků nového SW na stárnoucí HW.

Tipy a triky
Vychytávky jsou skvělá věc, vyplatí se je poslouchat, zkoušet a zaznamenávat. Jen pozor na slepé kopírování tajných zbraní všech profíků, protože některá doporučení mohou být užitečná jen pro určitý kontext a rovněž platí, že zlepšení se dostavuje v doprovodu pochopení (tj. vím proč dělám to, co dělám).

Vzdělání
Společným rysem profíků je, že znají a dodržují základní zásady, které se mnohdy mohou zdát banální a nahraditelné něčím, co působí nově a progresivně. Vědění je dobré a chceme ho mít hodně – zamýšlejte se nad jeho zdrojem a hloubkou. První narážka míří na přemíru volně dostupného obsahu na internetu: vybírejte zejména z řad profesionálů a informace ověřujte (nejen kvůli pravdivosti, ale také kvůli ověření správného pochopení kontextu). Co se hloubky týká, důležité je především základní pochopení principu fungování nástroje a jeho uplatnění a aplikace. Hlubší porozumění algorytmů softwaru nebo elektrotechniky hardwaru není podstatné, pokud to shodou okolností není váš další zájem. Z určité perspektivy je nejcennější komoditou čas a jeho nedostatek provází většinu projektů. A právě ve chvíli časového presu se projeví hodnota předem získaných znalostí, kdy zúročíte hodiny strávené čtením manuálů a sledováním instruktážních videí.

Work-life balance
Produktivita vychází ze schopnosti dlouhodobého soustředění. Když pracujeme, je vhodné eliminovat veškeré zdroje narušující pozornost (telefon, internet, hluk, vnější podněty a podobně) a podpořit tak efektivitu pracovního procesu. Stres z přetížení a frustraci z vyhoření určitě nechce riskovat nikdo, kdo má svůj obor rád a chtěl by v něm dlouho vydržet, proto je nezbytné udržovat stav rovnováhy mezi prací a odpočinkem. Pracovat na širším rozhledu, myslet i na jiné věci a filtrovat z života nepodstatný balast, je stejně klíčové jako mít na paměti ochranu svého zdraví v hlučném a sedavém povolání.

Foto © Jan Kahánek 2017

Comment Box is loading comments...