Zdravá hlasitost

17.08.2022

Někdo to rád hlasité a neslyší nebo nechce slyšet, že se to nedá poslouchat. Pojďme si ve stručnosti připomenout, proč to s hlasitostí nepřehánět.


Fenomén Loudness War už je snad za námi a většina lidí od hudby dnes chápe hodnotu zdravé míry hlasitosti. Stále sice platí, že hlasitost je svým způsobem konkurenční výhoda (člověk totiž mezi slova hlasitější a lepší klade rovnítko), ale není hlasitost jako hlasitost. Ve skutečnosti je vnímání hlasitosti subjektivní a z mnoha důvodů je lepší to s ní nepřehánět. Hlasitost lze v různých jednotkách vyjádřit i číselně a podřídit zvoleným hodnotám úpravy zvuku, aby to lépe hrálo. Je ale nižší hlasitost skladby opravdu tak velký problém?

Ve skutečnosti ne, protože váš přehrávač téměř jistě disponuje volbou Volume. Otáčejte doprava a vychutnejte si poslech oblíbené skladby v takové hlasitosti, jaká vám vyhovuje.

Velká část hudby dnes míří pouze na internet a streamovací služby váš superhlasitý mix normalizují podle svého standardu. Normalizací dojde ke snížení kýžené hlasitosti a navíc se vlivem chyb při konverzi do jiného zvukového formátu mohou v takto upravené skladbě vyskytnout nechtěné defekty zvuku.

U nosičů analogového zvuku se ambice o ještě vyšší hlasitost nesetkávají s úspěchem a to z důvodu jejich fyzických limitů. Pro CD platí, že tento zástupce digitální domény snese hodně, ale neměla by to být pozvánka ke zkoumání hranic možného. Za špatný zvuk kompaktních disků nese odpovědnost spíše tvůrce zvuku nikoli samotný nosič.

Při masteringu můžeme pořádně nakopnout hlasitost limitací, ale... Limiter je kompresor s vysokým kompresním poměrem = nadměrnou kompresí dochází ke ztrátě dynamiky = zvuk přichází o svůj přirozený charakter a jako bonus získává schopnost způsobit rychlejší nástup fyzické únavy z poslechu. Moudří vědí, že skutečná hlasitost vzniká už při mixování skladby skrze tonální rovnováhu frekvenčního spektra. Nechávat tíhu hlasitosti výlučně na masteringu se proto nevyplácí.

Sečteno a podtrženo mi z výše uvedeného vychází, že extrém není cesta. Zvažte tyto postřehy, než se pustíte do práce.

Foto © Matěj Hošek 2016

Comment Form is loading comments...