Skrytá funkce Abletonu

20.07.2023

Zobrazení slotů pro zařízení v mixovacím okně je standard většiny nahrávacích softwarů. Ableton Live tuto vymoženost nabízí pouze ve formě Easter Eggu.


Zapojování efektů v Insertu je řešeno skrze Device View. Je to horizontální okno ve spodní části obrazovky, kde vytváříme efektový řetězec. Signálová cesta zde vede zleva doprava. Pro uživatele konkurenčních DAW může být tento systém zpočátku matoucí, protože typicky je Insert uspořádán vertikálně a to směrem shora dolů. Takovéto zobrazení zapojených efektů je možné mít i v Abletonu, ale bohužel se zatím nejedná o dokonale vyladěnou funkci.


Postup pro doplnění skryté funkce v systému Windows je následující. (Návod pro uživatele MacOS je uveden zde.)

  • Vytvořit definiční textový soubor Options.txt
  • Zapsat příkaz -ShowDeviceSlots
  • Soubor s příkazem vložit do skryté systémové složky Users\[username]\AppData\Roaming\Ableton\Live x.x.x\Preferences

Po restartování programu budou sloty pro zařízení (tj. pluginy) součástí Arrangement View. K jejich zobrazení slouží tlačítko v pravé části obrazovky (viz obr. č. 2).

A nyní k problémům, se kterými se můžete setkat.

  • Sloučíte-li pluginy do skupiny pomocí nástroje Audio Effect Rack, který přejmenujete, uživatelský název se nepropíše do slotů.
  • Když skupinu pluginů v Audio Effect Racku rozložíte, sloty jednotlivých zásuvných modulů se zobrazí bez názvů. Je potřeba provést regeneraci okna, např. formou zapnutí a vypnutí druhého okna (CTRL + SHIFT + W).
  • Když už jsou sloty zobrazené, umožňují pouze zapnutí a vypnutí pluginu, nikoli spuštění vlastního rozhraní. To lze pouze přes Device View.
  • Při modifikaci velikosti okna Arrangement View (např. více oken na obrazovce) se někdy pro nedostatek místa zobrazení slotů ztratí, protože je upřednostněno zobrazené ostatních ovládacích prvků. Neděje se tak ale vždy. Cestou z problému je upravit v nastavení volbu Zoom Display na méně než 100%. Pak jsou prvky v okně menší a nemusí být pro každého dobře čitelné.
  • Pokud vyhodnotíte přidanou funkci jako zbytečnou a definiční soubor s příkazem vymažete, funkce se tím nezbavíte. Zůstává natrvalo součástí Abletonu a lze pouze vypnout zobrazení slotů.

Funkce zobrazení slotů není součástí standardního sestavení prostředí. Zřejmě proto, že se jedná o beta verzi. Aktivace je nenáročná, ale uživatelsky ne moc příjemná. Pro úplnost dodávám, že test proběhl na Abletonu Live 11 Suite v systému Windows 11 Home. Hodnota nástroje je sporná. Největší přínos má zřejmě jen ve finální fázi projektu, kdy už se nic nepřidává a nemaže a sloty přehledně zobrazují zapojené efekty.

Comment Form is loading comments...